Çiçero
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.7 IMDB Puanı 40 Görüntülenme

Çiçero

Tarihi bir film olan Çiçero, uzun metrajlı bir Türk yapımıdır. Çiçero, yaşanmış bir hikâyenin, başarılı bir beyaz perde uyarlamasıdır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında, savaşın kaderini değiştiren bir şahsiyet olarak, öne çıkmıştır. Bu yüzyıldaki en önemli casusluk olayını işleyen film, Çiçero takma adlı kişinin çevresinde dönmektedir. Alman işgali ile yaşanan kötü olaylar ve Almanların yenilgisini hazırlayan unsurlar anlatılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren olaylarda, bir Türk şahsiyetinin yer alması, ilgi çekici bir konudur. Merakla izlenecek bir yapım olan Çiçero, yakın tarihe ışık tutan bir belgesel niteliğindedir.

Çiçero: Bir Casus’un Hikayesi
Çiçero Filmi’nin, kısaca konusu şu şekildedir: İkinci Dünya Savaşı’nın galibi gibi gözüken Almanya, nasıl oldu da yenilmiştir? Bu yenilgiye zemin hazırlayan olaylar nelerdir? Kısaca Çiçero takma adlı İlyas Bazna’nın hikâyesidir anlatılan.
Çiçero, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, İngiliz Büyükelçiliği’nde çalışmaktadır. Görevi ise, uşaklıktır. Görünen görevi uşaklık olsa da esas vazifesi, Almanlar için bilgi toplayan bir casustur. Çiçero, yaptığı hamleler ve bazı istihbaratlarla, Almanların yenilmesine sebep olacak birçok olayın zeminini de hazırlamıştır. Maalesef, Almanların yaptığı bazı soykırımlara mani olamamıştır. Bazı kişilerin gaz odalarında, hazin bir şekilde hayata göz yummalarına engel olamamıştır. İğne ile uyutulan kişiler, T4 uygulaması ile hayata veda etmişlerdir. Tüm bu insanlık dışı soykırım hareketleri ile tepki toplayan Almanlar, elbet savaşı kaybedeceklerdir. Bunda da etkili olan en önemli isimlerden biri de Türk olan, Çiçero lakaplı kişidir.
fragman tek part

  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Detaylar

    Henüz detay eklenmemiş.

    Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?